Wybierz sam jak masz żyć

Nigdy nie lubiłem zadań typu „Napisz jak powinien żyć współczesny człowiek…stratatata”. Co ja mam niby napisać? Że powinien chodzić do kościoła i czytać książki? Albo żeby wręcz przeciwnie, był ateistą i nie czytał książek?

Tak sobie myślę, że współczesny człowiek powinien żyć według jednej zasady, według własnego uznania. Powinien rozliczać się tylko ze swoim sumieniem, jeśli chce żyć religijnie to ma określone zasady i się do nich stosuje. Jeśli chce być Hedonistą, proszę bardzo! Jest hedonistą i nikt mu nie mówi, że coś robi źle albo że „tak się nie powinno”. Oczywiście można powiedzieć że życie z virtus czyli cnotą jest więcej warte bo wkładasz w nie więcej wysiłku, dbasz o to by zachować umiar całkiem podobne jak w stoicyzmie. Ta filozofia raczej wyklucza konsumpcjonizm, ale za to epikureizm zakłada dążenie do szczęścia, dbanie o własne dobro mniej niż hedonizm, bardziej taki „szczęśliwy stan umysłu”, przynajmniej ja to tak odczuwam.

W takim wypadku nasuwa się jedno pytanie, czy człowiek XXI wieku ma jakąś określoną filozofię według powinien żyć? Nie wydaje mi się. Jasne, w pewnych kręgach kulturowych, Islamie czy Hinduizmie religia i państwo mocno ingerują w styl życia i poglądy ludzi. Dla mnie to jest nie do pomyślenia, żeby idą ulicą widzieć same zamaskowane kobiety, okryte jakimiś wielkimi kocami… Może to kwestia przyzwyczajenia ale pewnie nie jedna osoba nie chce tak żyć, a musi bo żyje w takim kraju gdzie jej się to nakazuje i większość ludzi ma tak wyprane mózgi, że nie potrafią zmienić życia na lepsze i być szczęśliwymi. Chociaż może to jest właśnie ich filozofia życia. Bez wysiłku, razem ze stadem, byle by tylko przeżyć kolejny dzień.

Reklamy

One thought on “Wybierz sam jak masz żyć

  1. Osobiście uważam, że XXI w. to dążenie jednostki próbującej osiągnąć własne szczęście nie patrząc na dobro innych. Możemy nawiązać do epikureizmu – dążenie do jak najwygodniejszego życia; do Sofistów – oddalenie się od Boga i próba pojęcia wszystkiego własnym rozumem. Nie można pominąć także kultu symetrii – jeśli masz symetryczną twarz, zdrowe zęby, wyraziste oczy i zadbaną skórę, twoje szanse na sukces są bardzo duże!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s